Na Orave dobre, na Orave zdravo, ale na Orave ….

Takto nejak začína najznámejšia Oravská pesnička. Jej koniec hlavne v týchto dobách internetu nie je o nič slávnejší, ako ten pesničkový. Aj tú chýbajú švárni chlapci. Tí internetoví. Podceňovanie marketingu a internetu sa v tomto prípade vypomsťuje niekoľkonásobne.

Oravská priehrada

Horná Orava je ako zakliaty kraj. Nádherný, ale nikto o ňom poriadne nevie. Je tam najväčšia priehrada na Slovensku s Ostrovom umenia, Oravský hrad trčiaci na vysokej skale, najvyššia Babia hora, všade dookola kopce, líšky a zajace, čistý vzduch, nájsť ale na internete ubytovanie v takom Námestove, meste ležiacom pri Oravskej priehrade je takmer nemožné.

Nočná Orava.

Orava je krásny kraj v pohorí Beskýd, len ľudia sú nejaký divný. Desať rokov od revolúcie trvalo, kým pochopili, že turistika sa oplatí, že prerobiť dom na penzion, či poskytovať ubytovanie na priváte sa oplatí. Obávam sa, že ďalších 10 rokov bude trvať, kým pochopia, že len postaviť niečo nestačí. A že Internet je ich najlepšou a najlacnejšou formou reklamy, že im dokáže priviesť zákazníkov.

Tu už vystáva základná otázka pre “manažérov” týchto domácich firiem, firmičiek a spoločností: Aký význam má investovať jeden, dva či desať milionov do penzioniku, hotelu, ak firma nie je ochotná následne investovať desať, dvadsať či sto tisíc do svojej prezentácie. Ľudia nechodia po dedine hľadajúc ubytovanie, ľudia potrebujú ísť na istotu. Návštevníci – zákazníci neprídu len tak, sami od seba.

Oravský hrad.

Tento “príbeh” je skutočný. Celý jeden deň som pre známeho a jeho priateľku, ktorých som pozval na návštevu Oravy, hľadal ubytovanie. Hľadali sme obaja. Z toho mála, čo sme našli a vyhovovalo naším kritériám 2/3 nezdvihalo telefon a jeden penzión mal sviatok, lebo bol práve ten víkend plný ;-). Na poslednú chvíľu som zmobilizoval známych na Orave a tak sme nakoniec našli príjemný …. a úplne prázdny penzión. Známy aj s priateľkou prežili nádherný víkend, nestíhal som im sťahovať fotky z digitálneho fotoaparátu. A bol by ešte krajší, keby sme nemuseli stráviť celý jeden deň telefonovaním po všetkých známych.

Epilog

Aj toto je skutočnosť. Naše “prázdne” a vraj “nerentabilné” hotely odkupujú šikovní podnikatelia z Poľska. Verte tomu, práve pracujeme na ďalšej ich www stránke. Aj toto patrí do marketingu na Internete. A ten krásny penzión, v ktorom boli ubytovaní moji známi, sa po ich odchode tešil, že má aspoň zopár miestnych pivných štamgastov, ktorí pokryjú základné náklady na chod penziónu.

PS: Poznám mnoho mojich českých priateľov, ktorý chodia na Oravu a veľmi si pochvaľujú. Touto cestou aspoň pár obrázkami ukážem, že Orava existuje 😉
PS2: A našiel sa ďalší perfektný penzión na Orave priamo pri Oravskej priehrade – Penzión/Camp Marina. K vode a pláži to máte na skok z balkónu 🙂

Autor príspevku: Anton Piták & GM

5 thoughts on “Na Orave dobre, na Orave zdravo, ale na Orave ….”

 1. Byvam na Orave, studujem v Ziline (maturant). Venujem sa webom, zacal som robit aj do webhostingu. Aj ked som z Oravy, musim povedat na svoj kraj, ze je to tu tak ako sa v clanku v kratkosti pise.

  Som rad, ze sa mozem vratit z internatu do takeho krasneho kraja, kde moderna doba nepokazila ludi, ako napr v ZA – stale behajucimi a nieco vybavujucimi. Myslim, ze ludia na Orave najlepsie chapu zivot. Nemaju ziadny marketing, ale maju to co k zivotu potrebuju a to co ich robi aspon kusok stastnými…

  Peniaze nie su v zivote to najdolezitejsie:-)

 2. Tiez som jednu stranku robil pre penzion v tej casti Oravy kde ste boli.

  Penziony su len nema kto v nich byvat.

  Vidite ze pohlad podnikatela a tych co maju penziony je rozny.

  Mozno je to tym ze nie su sustredene vsetky odkazy na ubytovanie na jednom mieste.

Comments are closed.